Czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju i jak je osiągnąć?

Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, przyjęta przez wszystkie państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2015 r., zawiera wspólny plan na rzecz pokoju i dobrobytu ludzi i planety, teraz i w przyszłości. U jego podstaw leży 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), które są pilnym wezwaniem do działania wszystkich krajów – rozwiniętych i rozwijających się – w ramach globalnego partnerstwa.

Wyeliminowanie ubóstwa – które jest największym globalnym wyzwaniem – i innych niedostatków musi iść w parze ze strategiami, które poprawiają zdrowie i edukację, zmniejszają nierówności i pobudzają wzrost gospodarczy – a wszystko to przy jednoczesnym przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i działaniom na rzecz ochrony fauny i flory. Aby do tego dążyć, kraje zgodziły się działać zgodnie z Agendą 2030 składającą się 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) i 169 zadań. Tematy, na których Agenda skupia się w szczególności to:

  • Ludność – położenie kresu ubóstwu i głodowi we wszystkich ich formach i wymiarach oraz zapewnienie wszystkim ludziom możliwości realizowania swojego potencjału na równi, i w zdrowym środowisku,
  • Planeta – ochrona planety przed degradacją, w tym poprzez zrównoważoną konsumpcję i produkcję, zrównoważone zarządzanie jej zasobami naturalnymi i podejmowanie pilnych działań w sprawie zmian klimatu, tak aby mogła zaspokoić potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń,
  • Dobrobyt – zapewnienie wszystkim ludziom dostatniego i satysfakcjonującego życia, a tym samym upewnienie się, że niezbędny do tego postęp gospodarczy, społeczny i technologiczny następuję w zgodzie i harmonii z naturą,
  • Pokój – wspieranie pokojowych, sprawiedliwych i integracyjnych społeczeństw, wolnych od strachu i przemocy. Nie ma zrównoważonego rozwoju bez pokoju i nie ma pokoju bez zrównoważonego rozwoju,
  • Współpraca – zmobilizowanie środków wymaganych do wdrożenia Agendy 2030 poprzez odnowione Globalne Partnerstwo na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, oparte na duchu wzmocnionej globalnej solidarności, skoncentrowane w szczególności na potrzebach najuboższych i najbardziej narażonych oraz przy udziale wszystkich krajów, a także zainteresowanych stron i wszystkich ludzie.

Co zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju?

Cel 1. KONIEC Z UBÓSTWEM

W każdym zakątku świata i we wszystkich jego formach. Wzrost gospodarczy musi sprzyjać włączeniu społecznemu, aby zapewnić stabilne miejsca pracy i promować równość.

Cel 2. ZERO GŁODU

Poprzez strategiczne działania w sektorze rolno-spożywczym, który jest kluczowy dla eliminacji głodu i ubóstwa.

Cel 3. DOBRE ZDROWIE I JAKOŚĆ ŻYCIA

Zapewnienie zdrowego życia i promowanie dobrostanu dla wszystkich i w każdym wieku.

Cel 4. DOBRA JAKOŚĆ EDUKACJI

Uzyskanie wysokiej jakości edukacji jest podstawą poprawy życia ludzi i zrównoważonego rozwoju.

Cel 5. RÓWNOŚĆ PŁCI

Równość płci jest nie tylko podstawowym prawem człowieka, ale także niezbędnym fundamentem dla

pokojowego, dostatniego i zrównoważonego świata, który promuje równe szanse.

Cel 6. CZYSTA WODA I WARUNKI SANITARNE

Czysta, dostępna dla wszystkich woda jest jednym z kluczowych elementów wpływających na dobrostan ludzi.

Cel 7. CZYSTA I DOSTĘPNA ENERGIA

Współczesny świat opiera się na energii, a żeby była ona czysta – musi pochodzić z odnawialnych źródeł i być dostępna dla każdego.

Cel 8. WZROST GOSPODARCZY I GODNA PRACA

Zrównoważony wzrost gospodarczy będzie wymagał od społeczeństw stworzenia warunków, które na to pozwolą – to znaczy zapewnią im stałą pracę za godziwe wynagrodzenie, w warunkach dla nich bezpiecznych.

Cel 9. INNOWACYJNOŚĆ, PRZEMYSŁ, INFRASTRUKTURA

Inwestycje w infrastrukturę mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

Cel 10. MNIEJ NIERÓWNOŚCI

Aby zmniejszyć nierówności, polityka powinna być z zasady uniwersalna i zwracająca uwagę na potrzeby grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz tych zmarginalizowanych.

Cel 11. ZRÓWNOWAŻONE MIASTA I SPOŁECZNOŚCI

Musi istnieć przyszłość, w której miasta zapewnią wszystkim możliwości, w tym dostęp do podstawowych usług, energii, mieszkań czy transportu.

Cel 12. ODPOWIEDZIALNA PRODUKCJA I KONSUMPCJA

Gospodarka musi dbać o maksymalizację wykorzystanych zasobów – w tym ich ponowne wykorzystanie – oraz minimalizację wykorzystania ograniczonych zasobów i zmniejszania negatywnego wpływu produkcji oraz konsumpcji na środowisko.

Cel 13.DZIAŁANIA W DZIEDZINIE KLIMATU

Zmiana klimatu to globalne wyzwanie, które dotyka wszystkich. Każdy kraj musi wdrożyć niezbędne działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu.

Cel 14. ŻYCIE POD WODĄ

Ostrożne zarządzanie tym kluczowym globalnym zasobem jest niezbędną cechą zrównoważonej przyszłości.

Cel 15. ŻYCIE NA LĄDZIE

Odpowiednie zarządzanie lasami, zwalczanie pustynnienia, zatrzymanie i odwrócenie degradacji gruntów, zatrzymanie utraty różnorodności biologicznej.

Cel 16. POKÓJ, SPRAWIEDLIWOŚĆ I SILNE INSTYTUCJE

Równy dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla wszystkich i budowa skutecznych, odpowiedzialnych instytucji na wszystkich szczeblach.

Cel 17. PARTNERSTWA NA RZECZ CELÓW

Ożywienie globalnego partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Na czym polega zaangażowanie Synesgy w SDG?

W oparciu o cele i zalecenia SDG, dotyczące metodologii i ram, Synsegy zapewnia ocenę za pomocą kwestionariusza, który jest podzielony na 5 makroobszarów, z których dwa są związane z aspektami biznesowymi i branżowymi, podczas gdy następne 3 są związane z kwestiami ESG. Formularz Synesgy opiera się na SDG, GRI i innych przepisach właściwych dla poszczególnych krajów oraz na rozwiązaniach zlokalizowanych na określonym rynku. W kwestionariuszu każdorazowo uwzględniono lokalne normy i ramy, jak na przykład taksonomia UE w Europie czy inne lokalne przepisy obowiązujące w poszczególnych krajach, jak na przykład niemieckie przepisy dotyczące łańcucha dostaw czy Polski Zielony Ład.

W części biznesowej wymagane jest wprowadzenie informacji dot. strategii ESG firmy (jeśli takie istnieją), a druga sekcja skupia się na zarządzaniu ryzykiem ESG w firmie. Natomiast przykładowo w sekcji dot. środowiska wymagane jest wprowadzenie informacji o zużyciu energii, wody i gospodarowaniu odpadami , metodach wyceny efektywności środowiskowej i względnych KPI, a także posiadanych certyfikatach.

W sekcji dotyczącej społeczności, badane są na przykład sposoby zarządzania personelem, nawiązywane relacje z interesariuszami czy przestrzeganie wymogów prawnych dotyczących zatrudniania pracowników.

W ostatniej sekcji – poświęconej ładowi korporacyjnemu – wymagane i analizowane są informacje m.in. o strukturze zarządu i jego bilansie, relacjach z interesariuszami oraz unikania lub ograniczania negatywnych zdarzeń lub konfliktów prawnych.

Podczas rejestracji na Platformie Synesgy każda firma deklaruje do jakiego sektora należy (do wyboru 35 sektorów makro przemysłu w głównych obszarach przemysłu produkcyjnego), dzięki czemu pytania zawarte w formularzu są dostosowane nie tylko do kraju, z którego pochodzi firma, ale także specyfiki jej branży, a tym samym kwestii ESG z nią związanych.

Ostatnie

Legislacja

Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

25 lipca 2024 roku to data, która na stałe wpisze się w kalendarz przedsiębiorstw. Tego dnia Komisja Europejska ogłosiła wejście w życie Dyrektywy CSDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CS3D), której celem jest wprowadzenie obowiązku należytej staranności przedsiębiorstw oraz ich partnerów biznesowych (na każdym etapie łańcucha dostaw) do przeciwdziałania oraz łagodzenia negatywnych skutków ich oddziaływania na prawa człowieka i kwestie środowiskowe.

16.09.2024
Studia przypadków

Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

O tym, jak strategia ESG staje się integralnym elementem codziennej działalności Kancelarii Corpus Iuris, jak platforma Synesgy wspiera firmę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, oraz jakie długofalowe korzyści płyną z samooceny ESG, opowiada Julita Rudzińska-Piecyk, Prezes Zarządu Kancelarii Corpus Iuris.

13.08.2024
Studia przypadków

Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

O roli strategii ESG w prowadzeniu biznesu, wsparciu platformy Synesgy w realizacji celów firmy oraz korzyściach płynących z samooceny ESG, opowiada Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Strefa Finansów.

19.07.2024