25 lipca 2024 roku to data, która na stałe wpisze się w kalendarz przedsiębiorstw. Tego dnia Komisja Europejska ogłosiła wejście w życie Dyrektywy CSDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CS3D), której celem jest wprowadzenie obowiązku należytej staranności przedsiębiorstw oraz ich partnerów biznesowych (na każdym etapie łańcucha dostaw) do przeciwdziałania oraz łagodzenia negatywnych skutków ich oddziaływania na prawa człowieka i kwestie środowiskowe.
O tym, jak strategia ESG staje się integralnym elementem codziennej działalności Kancelarii Corpus Iuris, jak platforma Synesgy wspiera firmę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, oraz jakie długofalowe korzyści płyną z samooceny ESG, opowiada Julita Rudzińska-Piecyk, Prezes Zarządu Kancelarii Corpus Iuris.
O roli strategii ESG w prowadzeniu biznesu, wsparciu platformy Synesgy w realizacji celów firmy oraz korzyściach płynących z samooceny ESG, opowiada Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Strefa Finansów.
O tym, jak ważna jest strategia ESG dla Intrum, jak platforma Synesgy wspiera firmę w realizacji jej celów oraz jakie korzyści płyną z samooceny ESG, opowiada Agnieszka Surowiec, Brand & Comms Director Market Poland, Intrum.
Raportowanie ESG staje się coraz ważniejsze dla firm, biorąc pod uwagę rosnący nacisk na zrównoważony rozwój angażujący wszystkich interesariuszy, od organów regulacyjnych, przez przedsiębiorstwa, po instytucje finansowe i konsumentów.
CRIF Sp. z o. o. oraz ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. przeszły pomyślnie proces certyfikacji na Platformie Synesgy, wypełniając kwestionariusz z danymi niefinansowymi za rok 2023. To ważny krok ku zrównoważonej przyszłości dla ERIF, który po raz pierwszy odbył certyfikację oraz dla CRIF, który certyfikował się już po raz drugi. Co więcej, z dumą informujemy, że CRIF Polska skutecznie wdrożył wiele działań z planu naprawczego, który został wygenerowany przez Synesgy podczas pierwszej certyfikacji – przez co osiągnął najwyższy możliwy wynik „A” . To potwierdza zaangażowanie w dążenie do najlepszych standardów zrównoważonego rozwoju Spółki.
Standardy raportowania zaangażowania przedsiębiorstwa w kwestie zrównoważonego rozwoju, takie jak ESRS (ang. European Sustainability Reporting Standards), są zbiorem wytycznych, ram i zasad, które organizacje mogą stosować do raportowania swoich działań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Te standardy pomagają firmom w identyfikowaniu, mierzeniu i komunikowaniu ich wpływu społecznego, środowiskowego i ekonomicznego.
Nowy rok wkracza do wielu firm UE z mocnym naciskiem na kwestie zrównoważonego rozwoju. Mowa tutaj o tych największych spółkach, które do tej pory obowiązek raportowania ESG wypełniały zgodnie z dyrektywą NFRD (Non-Financial Reporting Directive). To właśnie one będą pierwszymi, które w przyszłym roku opublikują pierwsze raporty ESG zgodnie z nową Dyrektywą CSRD w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Strategia ESG stała się kluczowa w przyciąganiu inwestorów, zatrzymaniu klientów i utrzymaniu pozytywnej reputacji przedsiębiorstwa. W tym artykule zbadamy znaczenie ESG i omówimy, dlaczego ważne jest, aby Twoja firma traktowała zrównoważony rozwój priorytetowo.