Europa postawiła sobie główny cel w obszarze ESG: być pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 roku. Europejski Zielony Ład, do którego wszyscy jesteśmy zobowiązani, to idea zrównoważonej i społecznej odpowiedzialności w przyszłości.
Kiedy idea realizuje się w praktyce zwykle zaczynają się problemy. Na przykład jak uczynić proces raportowania w zakresie ESG by był on przejrzysty, holistyczny, a zarazem dostosowany do regulacji?
W 2021 roku rozpoczęła się intensywna zmiana w kierunku „zielonego” zarządzania. Ta zmiana była wyraźnie widoczna w polskiej gospodarce, a za słowami poszły czyny – przepisy i kryteria, które nie pozwalają na obejście wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju. ESG (Environmental, Social, Governance) wpływa na firmy we wszystkich obszarach i jest już integralną częścią zarządzania przedsiębiorstwem. Zgodność z kryteriami ekologicznymi, społecznymi i ładem korporacyjnym ma zasadnicze znaczenie dla zrównoważonej przyszłości naszej planety.
Rok 2022 pokazuje, że narastające wymogi w sprawie udostępniania informacji niefinansowych w raportowaniu ESG padły na podatny grunt i temat ESG staje się mody, ale czy jest przez firmy zrozumiały?
Czy w zakresie finansów, inwestycji, budowania wizerunku, firmy wiedzą, ile stracą, jeśli nie będą posiadały certyfikacji?
Wytyczne prawne ESG wymagają od firm pełnej przejrzystości w zakresie ich wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Dlaczego tak się dzieje?
Popatrzmy chociażby przez pryzmat działalności biznesu i jego wpływu na kwestie środowiskowe. To właśnie firmy odpowiedzialne są za ponad 70% całości emisji gazów cieplarnianych zarówno bezpośrednio poprzez swoją działalność, jak również pośrednio, poprzez cały swój łańcuch dostawców – partnerów i klientów. Dlatego bez aktywnego zaangażowania biznesu, wyścig w stronę „zero emisyjności”, a docelowo do zrównoważonej gospodarki, jest niemożliwy. W szczególności sektor finansowy ma do odegrania ogromna rolę w strategii ekologicznej i społecznej poprzez kierowanie środków do zrównoważonych projektów, czy podmiotów oraz oferowania „zielonych” produktów finansowych.
Banki już oceniają firmy zgodnie z kryteriami ESG, a duże firmy będą odpowiednio analizować swoje łańcuchy wartości pod kątem identyfikacji i ograniczania ryzyk nie tylko finansowych, ale również związanych z zagadnieniami społecznymi. Dyrektywa UE w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju (ang. Corporate Sustanability Due Diligance Directive) jest prawdopodobnie najbardziej wszechobecnym tematem tej zmiany.
Działania zgodne z ESG są już rzeczywistością dla korporacji, ale temat prowadzenia działalności zgodnej z ESG jest coraz bliższy także małym i średnim firmom. Unia Europejska zwiększa również presję poprzez nowe regulacje dla sektora finansowego, aby skłonić gospodarkę do zmiany. Ponieważ to, czy firma mała, średnia, czy duża zostanie kredytowana, czy nie, w coraz większym stopniu zależy od tego, czy działa ona w sposób zrównoważony i jaka jest jej ocena ESG.
Wyzwanie to ma jednak również wyraźną zaletę: jeśli kryteria ESG są przestrzegane i zintegrowane z firmą i jej działaniami, ta firma z pozytywnym wynikiem ESG może skorzystać z atrakcyjnych warunków finansowania.
Zastosowanie kryteriów ESG doprowadzi zatem do zmiany paradygmatu.
Przez długi czas nawiązanie do zrównoważonego rozwoju służyło jedynie budowaniu wizerunku, którym firmy chciały się wyróżniać w komunikacji, a poza segregowaniem śmieci i oszczędzaniem energii, co jest równie ważnie, pełnego obszaru ESG trudno było się w działaniach dopatrzeć. Ponieważ jednak ESG zostało zakotwiczone w przepisach, zrównoważony rozwój musi być rozumiany jako integralna część strategii firmy.
Przestrzeganie podstaw prawnych prowadzenia działalności zgodnej z ESG ma obecnie ogromne znaczenie. To jedyny sposób na osiągnięcie trwałego wpływu, który faktycznie przybliża nas do celów net-zero i zrównoważonej planety.
Wdrażając wszystkie kryteria ESG w obszarze raportowania (ocena własna poziomu zróżnicowanego rozwoju) lub oceny i monitoringu swoich partnerów, innowacyjna technologia staje się krytycznym czynnikiem sukcesu. Technologia, która zaproponuje platformowe narzędzie, globalne i sieciowe rozwiązanie, które umożliwia ocenę firm zgodnie z kryteriami ESG w prosty i zgodny ze standardami sposób.
CRIF, dostawca danych i rozwiązań dla sektora finansowego na całym świecie, w swojej misji kładzie nacisk na „zieloną rewolucję” i wykorzystując wszystkie swoje kompetencje, proponuje platformę ESG dla firm, które chcą ocenić i certyfikować swój poziom zrównoważonego rozwoju lub zbierać informacje i zarządzać swoim łańcuchem dostawców.
Na platformie Synesgy można w pierwszym przypadku dokonać własnej oceny ESG poprzez mechanizm ankiety dostępnej online opartej na światowych frameworkach i benchmarkach ES jak Global Reporting Initiative, 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, Taksonomii UE. W ankiecie zbierane są informacje niefinansowe ESG dotyczące zrównoważonego rozwoju firmy. Po wypełnieniu i przesłaniu kwestionariusza firma otrzymuje score ESG oraz certyfikat ESG wystawiony przez agencje ratingową. Certyfikat można następnie pobrać i udostępnić wszystkim zainteresowanym partnerom za pomocą kodu QR. W ten sposób każda firma może niezawodnie i przejrzyście ujawniać swój status zrównoważonego rozwoju.
W drugim przypadku firmy korzystające z platformy Synesgy mogą dokonać pośredniej oceny swojego poziomu zrównoważonego rozwoju zapraszając swoich partnerów do wypełnienia ankiety. W efekcie firma uzyskuje przejrzyste, wysokiej jakości dane, bo pochodzące od każdego partnera (łańcuch dostawców), co pozwala jej dokładnie ocenić wiarygodność i z zgodność z zasadami ESG każdego partnera. Jest to zatem pierwszy krok w drodze do bardziej zrównoważonego zarządzania, do gospodarki, która chce w przyszłości nazywać się „zrównoważoną”.
Dlaczego nie zrobić go z CRIF Synesgy?