Blog

|

Dzień Długu Ekologicznego (Earth Overshoot Day), czyli o tym jak eksploatujemy naszą planetę?

Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym ludzkość zużyła wszystkie zasoby, jakie Ziemia może zapewnić w ciągu roku. Ta alarmująca eksploatacja naszej planety ma poważne konsekwencje dla środowiska i jest corocznie obliczana przez Global Footprint Network, organizację non-profit. W tym artykule dowiesz się, jakie znaczenie dla ludzi i Planety ma Dzień Długu Ekologicznego i w kontekście globalnego wpływu konsumpcyjnego stylu życia na Ziemię.

Czym jest Dzień Długu Ekologicznego i jak jest obliczany?

Dzień Długu Ekologicznego (Earth Overshoot Day) to dzień, w którym ludzkość wykorzystała zasoby (gleba, paliwa kopalne, lasy, surowce, woda) przypadające na cały rok do produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność Ziemi do ich odnawiania.

Corocznie jest obliczany przez Global Footprint Network. Celem tej kalkulacji jest zmierzenie i ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych naszego środowiska.

Kiedy przypada Dzień Długu Ekologicznego 2023?

Data Dnia Długu Ekologicznego zmienia się w historii Planety, ponieważ nasz sposób życia i zaangażowanie w ochronę zasobów planety również się zmienia. W 1970 roku przypadał on jeszcze na 29 grudnia, co oznaczało, że zasoby Ziemi pokrywały prawie całe zapotrzebowanie na konsumpcję ludzi i samodzielnie może te zasoby odnawiać, ale w ostatnich latach Earth Overshoot Day dla Ziemi wypada znacznie wcześniej, co jest niepokojące. W bieżącym roku, 2023, Dzień Długu Ekologicznego datowany jest na 2 sierpnia dla całej Ziemi, natomiast dla Polski ­ten dzień przypada wcześniej – 7 maja 2023 r.

Zobacz inforgrafikę kiedy Dzień Długu Ekologicznego przydada dla innych krajów w roku 2023

Problemy na całym świecie

Zanieszczyszczenia atmosfery, wysokie zużycie wody, marnotrawstwo żywności, susza, wysypiska śmieci, zapotrzebowanie na  energię i wylesianie, to skutki naszego konsumpcyjnego stylu życia , które wysycaja zasoby Ziemi.

Jednym z powyższych przykładów jest ogromne marnotrawienie żywności, która trafia do śmieci, zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych. Każdego roku na całym świecie marnuje się 931 milionów ton żywności, a ponad 828 milionów ludzi, którzy każdego dnia cierpią głód.

Niedobór wody jest również coraz większym problemem, spowodowanym suszami i niewłaściwym wykorzystaniem wód gruntowych. Problem ten dotyczy wielu regionów świata, w Europie jest widoczny w Hiszpanii czy obecnie w Grecji.

Branża mody, która jest bardzo zasobochłonna i promuje złe warunki pracy, w dużym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Globalne zapotrzebowanie na energię prowadzi do wzrostu emisji CO2. W tym miejscu musimy również wspomnieć o wylesianiu, które jest również problemem globalnym, a poza wysoką emisją CO2 niszczy rówenież siedliska zwierząt i roślin.

Jak możemy zmniejszyć nasze zapotrzebowanie na zasoby naszej Planety?

Aby dzień był bliski grudnia, co oznaczałoby, że w ciągu całego roku Ziemia jest w stanie zaspokoic potrzeby ludzkości i samodzielnie się regenerować,  wszyscy musimy świadomie zwracać uwagą na nasze styl życia : prywatnego oraz biznesowego.  

Proponujemy zatem skupić uwagę na następujących działaniach każdego dnia:

 1. Oszczędnie korzystaj z wody. Woda jest rzadkim zasobem, dlatego powinniśmy być świadomi jej obecności i oszczędnie z niej korzystać.

Dlatego: wyłączaj wodę podczas mycia zębów czy mycia włosów, nie musi ona lecieć z kranu cały czas.   

 • Unikaj plastiku. Unikając plastikowych opakowań lub  toreb i kupując produkty niezawierające plastiku, możemy zmniejszyć nasz ślad ekologiczny.

Dlatego: noś ze sobą szklane butelki na wodę, korzystaj z toreb na zakupy z materiału.

 • Kupuj produkty wytwarzanie lokalnie oraz sezonową żywność: Kupując lokalne produkty ograniczamy emisję CO2 na trasach transportowych i wspieramy lokalny biznes.

Dlatego: sprawdź, gdzie znajduje się lokalny market, zwracaj uwagę na etykiety w sklepach spożywczych.

 • Wykorzystuj rzeczy używane i pochodzące z recyklingu. Wykorzystując używane produkty, takie jak ubrania lub przedmioty pochodzące z recyklingu, zmniejszamy ich gromadzenie, dlatego też możemy zmniejszyć produkcję nowych towarów, a tym samym oszczędzać zasoby.

Dlatego: podaruj rzeczom drugie życie.

 • Dbaj o emisję CO2 związaną z energią i mobilnością. Polegajmy w większym stopniu na energiach odnawialnych i korzystajmy ze zrównoważonych środków transportu, aby zmniejszyć nasz ślad węglowy.

Dlatego : jedź do pracy rowerem lub środkami komunikacji publicznej.

Podsumowanie

Dzień Długu Ekologicznego przypomina nam, że nasz obecny styl życia przekracza granice Ziemi i zagraża przyrodzie. Skutki są widoczne w postaci niedoboru wody, głodu, zmiany klimatu, utraty siedlisk i degradacji środowiska. Aby chronić naszą Planetę i pozostawić Ziemię nadającą się do zamieszkania dla przyszłych pokoleń, musimy pilnie ograniczyć zużycie zasobów i promować zrównoważony styl życia.

Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wpływać ma termin tego dnia w kalendarzu i powstrzymać katastrofalną eksploatację naszej Planety.


Najnowsze informacje z Bloga ESG

 • Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

  Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

  O roli strategii ESG w prowadzeniu biznesu, wsparciu platformy Synesgy w realizacji celów firmy oraz korzyściach płynących z samooceny ESG, opowiada Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Strefy Finansów.

  CZYTAJ WIĘCEJ

 • Rekomendacja Intrum dla Synesgy

  Rekomendacja Intrum dla Synesgy

  O znaczeniu strategii ESG dla Intrum, roli platformy Synesgy w osiąganiu celów firmy oraz korzyściach wynikających z samooceny ESG opowiada Agnieszka Surowiec, Brand and Comms Director, Intrum Polska.

  CZYTAJ WIĘCEJ

 • Raportowanie ESG: rozwiązanie napędzające zrównoważony rozwój firm

  Raportowanie ESG: rozwiązanie napędzające zrównoważony rozwój firm

  Raportowanie ESG staje się coraz ważniejsze dla firm, biorąc pod uwagę rosnący nacisk na zrównoważony rozwój angażujący wszystkich interesariuszy, od organów regulacyjnych, przez przedsiębiorstwa, po instytucje finansowe i konsumentów. Dla wielu firm, nawet MŚP, nie jest to już kwestia wyboru: niedawno zatwierdzona dyrektywa w sprawie sprawozdawczości korporacyjnej w zakresie zrównoważonego rozwoju w rzeczywistości rozszerzyła liczbę firm,…

  CZYTAJ WIĘCEJ