Blog

|

Dzień Długu Ekologicznego (Earth Overshoot Day), czyli o tym jak eksploatujemy naszą planetę?

Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym ludzkość zużyła wszystkie zasoby, jakie Ziemia może zapewnić w ciągu roku. Ta alarmująca eksploatacja naszej planety ma poważne konsekwencje dla środowiska i jest corocznie obliczana przez Global Footprint Network, organizację non-profit. W tym artykule dowiesz się, jakie znaczenie dla ludzi i Planety ma Dzień Długu Ekologicznego i w kontekście globalnego wpływu konsumpcyjnego stylu życia na Ziemię.

Czym jest Dzień Długu Ekologicznego i jak jest obliczany?

Dzień Długu Ekologicznego (Earth Overshoot Day) to dzień, w którym ludzkość wykorzystała zasoby (gleba, paliwa kopalne, lasy, surowce, woda) przypadające na cały rok do produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność Ziemi do ich odnawiania.

Corocznie jest obliczany przez Global Footprint Network. Celem tej kalkulacji jest zmierzenie i ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych naszego środowiska.

Kiedy przypada Dzień Długu Ekologicznego 2023?

Data Dnia Długu Ekologicznego zmienia się w historii Planety, ponieważ nasz sposób życia i zaangażowanie w ochronę zasobów planety również się zmienia. W 1970 roku przypadał on jeszcze na 29 grudnia, co oznaczało, że zasoby Ziemi pokrywały prawie całe zapotrzebowanie na konsumpcję ludzi i samodzielnie może te zasoby odnawiać, ale w ostatnich latach Earth Overshoot Day dla Ziemi wypada znacznie wcześniej, co jest niepokojące. W bieżącym roku, 2023, Dzień Długu Ekologicznego datowany jest na 2 sierpnia dla całej Ziemi, natomiast dla Polski ­ten dzień przypada wcześniej – 7 maja 2023 r.

Zobacz inforgrafikę kiedy Dzień Długu Ekologicznego przydada dla innych krajów w roku 2023

Problemy na całym świecie

Zanieszczyszczenia atmosfery, wysokie zużycie wody, marnotrawstwo żywności, susza, wysypiska śmieci, zapotrzebowanie na  energię i wylesianie, to skutki naszego konsumpcyjnego stylu życia , które wysycaja zasoby Ziemi.

Jednym z powyższych przykładów jest ogromne marnotrawienie żywności, która trafia do śmieci, zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych. Każdego roku na całym świecie marnuje się 931 milionów ton żywności, a ponad 828 milionów ludzi, którzy każdego dnia cierpią głód.

Niedobór wody jest również coraz większym problemem, spowodowanym suszami i niewłaściwym wykorzystaniem wód gruntowych. Problem ten dotyczy wielu regionów świata, w Europie jest widoczny w Hiszpanii czy obecnie w Grecji.

Branża mody, która jest bardzo zasobochłonna i promuje złe warunki pracy, w dużym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Globalne zapotrzebowanie na energię prowadzi do wzrostu emisji CO2. W tym miejscu musimy również wspomnieć o wylesianiu, które jest również problemem globalnym, a poza wysoką emisją CO2 niszczy rówenież siedliska zwierząt i roślin.

Jak możemy zmniejszyć nasze zapotrzebowanie na zasoby naszej Planety?

Aby dzień był bliski grudnia, co oznaczałoby, że w ciągu całego roku Ziemia jest w stanie zaspokoic potrzeby ludzkości i samodzielnie się regenerować,  wszyscy musimy świadomie zwracać uwagą na nasze styl życia : prywatnego oraz biznesowego.  

Proponujemy zatem skupić uwagę na następujących działaniach każdego dnia:

  1. Oszczędnie korzystaj z wody. Woda jest rzadkim zasobem, dlatego powinniśmy być świadomi jej obecności i oszczędnie z niej korzystać.

Dlatego: wyłączaj wodę podczas mycia zębów czy mycia włosów, nie musi ona lecieć z kranu cały czas.   

  • Unikaj plastiku. Unikając plastikowych opakowań lub  toreb i kupując produkty niezawierające plastiku, możemy zmniejszyć nasz ślad ekologiczny.

Dlatego: noś ze sobą szklane butelki na wodę, korzystaj z toreb na zakupy z materiału.

  • Kupuj produkty wytwarzanie lokalnie oraz sezonową żywność: Kupując lokalne produkty ograniczamy emisję CO2 na trasach transportowych i wspieramy lokalny biznes.

Dlatego: sprawdź, gdzie znajduje się lokalny market, zwracaj uwagę na etykiety w sklepach spożywczych.

  • Wykorzystuj rzeczy używane i pochodzące z recyklingu. Wykorzystując używane produkty, takie jak ubrania lub przedmioty pochodzące z recyklingu, zmniejszamy ich gromadzenie, dlatego też możemy zmniejszyć produkcję nowych towarów, a tym samym oszczędzać zasoby.

Dlatego: podaruj rzeczom drugie życie.

  • Dbaj o emisję CO2 związaną z energią i mobilnością. Polegajmy w większym stopniu na energiach odnawialnych i korzystajmy ze zrównoważonych środków transportu, aby zmniejszyć nasz ślad węglowy.

Dlatego : jedź do pracy rowerem lub środkami komunikacji publicznej.

Podsumowanie

Dzień Długu Ekologicznego przypomina nam, że nasz obecny styl życia przekracza granice Ziemi i zagraża przyrodzie. Skutki są widoczne w postaci niedoboru wody, głodu, zmiany klimatu, utraty siedlisk i degradacji środowiska. Aby chronić naszą Planetę i pozostawić Ziemię nadającą się do zamieszkania dla przyszłych pokoleń, musimy pilnie ograniczyć zużycie zasobów i promować zrównoważony styl życia.

Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wpływać ma termin tego dnia w kalendarzu i powstrzymać katastrofalną eksploatację naszej Planety.


Najnowsze informacje z Bloga ESG

  • Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

    Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

    25 lipca 2024 roku to data, która na stałe wpisze się w kalendarz przedsiębiorstw. Tego dnia Komisja Europejska ogłosiła wejście w życie Dyrektywy CSDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CS3D), której celem jest wprowadzenie obowiązku należytej staranności przedsiębiorstw oraz ich partnerów biznesowych (na każdym etapie łańcucha dostaw) do przeciwdziałania oraz łagodzenia negatywnych skutków ich…

    CZYTAJ WIĘCEJ

  • Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

    Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

    O tym, jak strategia ESG staje się integralnym elementem codziennej działalności Kancelarii Corpus Iuris, jak platforma Synesgy wspiera firmę w realizacji ambitnych celów zrównoważonego rozwoju, oraz jakie długofalowe korzyści płyną z samooceny ESG, zarówno dla kancelarii, jak i jej interesariuszy, opowiada Julita Rudzińska-Piecyk, Prezes Zarządu Kancelarii Corpus Iuris.

    CZYTAJ WIĘCEJ

  • Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

    Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

    O roli strategii ESG w prowadzeniu biznesu, wsparciu platformy Synesgy w realizacji celów firmy oraz korzyściach płynących z samooceny ESG, opowiada Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Strefy Finansów.

    CZYTAJ WIĘCEJ