Wsparcie HR w działaniach ESG

Blog

|

HR i ESG – małżeństwo z rozsądku, czy partnerstwo legislacyjne?

Tematyka z obszaru ESG jest od miesięcy ciekawym wątkiem strategii czy też planów nowoczesnych przedsiębiorstw, których zainteresowanie zrównoważonym rozwojem wynika nie tylko i nie zawsze z legislacji, ale przede wszystkim z polityki zrównoważonego rozwoju firmy.

Świadomość istotności realizacji polityki zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwach (właściwie bez znaczenia czy dużych – obligatoryjnie wdrażających zalecenia prawne, czy małych – szukających w obszarze ESG dodatkowej przewagi konkurencyjnej na rynku), łączy w działaniach przedsiębiorców 3 obszary ESG: obszar środowiskowy, obszar odpowiedzialności społecznej i obszar ładu korporacyjnego.

By budować świadomość potrzebna jest edukacja. Tematy związane z prawem, definicjami, czy już szczegółowo śladem węglowym, jako istotnym wskaźnikiem zaangażowania firmy w neutralność klimatyczną są dostępne w mediach i odgrywają istotną rolę w budowaniu bazy wiedzy.

Podobną rolę edukacyjną mają projekty związane z CSR w kontekście ESC, które poza wiedzą zapraszają również do konkretnych akcji, np.: udziału w badaniach, webinarach, czy wykorzystaniu dostępnych narzędzi.

Takim projektem jest wspólna akcja Fundacji Business Poland Run i CRIF Sp. z o.o. pt.:”Działania HR – krok w stronę #ESG”.

Celem projektu jest poznanie rzeczywistej wiedzy na temat ESG osób pracujących w działach HR / CSR oraz barier w realizacji polityki zrównoważonego rozwoju poprzez przygotowanie atrakcyjnych, praktycznych i dopasowanych do ich potrzeb materiałów edukacyjnych oraz propozycji pokonania barier w środowisku pracy. Cel ten będzie realizowany na poszczególnych etapach projektu poprzez następujące aktywności: badanie ankietowe wraz z opracowaniem i wraz z komentarzami ekspertów, e-book dotyczący wyników ankiety  , webinary oraz artykuły poradnikowe. W finale projektu spotkamy się podczas drugiej edycji konferencji CSR organizowanej przez Fundację, na której podsumujemy projekt.

Do udziału w projekcie zapraszamy firmy zainteresowane tematyką ESG, bez wzglądu na etap zaangażowania firmy w działania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi.

Ten projekt jest wartościową propozycją dla tych firm, które do tej pory nie były zainteresowane ESG (ponieważ nie dotyczy ich bezpośrednio legislacja), a prowadzą odpowiedzialny biznes i dodatkowo w certyfikacji ESG widzą potencjał budowania konkurencyjności na rynku, ale również dla przedsiębiorstw, które prowadzą już działania w obszarze środowiska, CSR i zrównoważonego rozwoju biznesu” – powiedział Piotr Badura, Country Manager CRIF. „CRIF ma wiedzę w zakresie udostępniania narzędzi do oceny własnej ESG zbudowanych w oparciu o unijne ustawodawstwo i metodologię oraz doświadczenie współpracy z partnerami biznesowymi w zakresie zbierania i raportowania danych ESG”- dodał.

„ Zdajemy sobie sprawę z roli działań HR i CSR w procesie audytowania i raportowania danych niefinansowych z obszaru ESG. Dlatego we współpracy z CRIF startujemy z projektem Wsparcie HR w działaniach ESG, przeznaczonym dla firm zainteresowanych takimi działaniami w procesie gromadzenia i raportowania danych ESG. Można wziąć w nim udział bez względu na etap zaangażowania firmy w działania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi„–mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Czas na temat ESG popatrzeć kompleksowo i działać aktywnie. Dlatego uruchamiamy pierwszy jego etap  badania ankietowego przedsiębiorstw, aby zobaczyć realne bariery związane z realizacją wdrażania strategii ESG w firmach oraz na tej podstawie przygotować materiały edukacyjne dla uczestników ankiety w zakresie opracowania wyników ankiety, artykułów tematycznych, e-booka, webinarów.

Udział w badaniu ankietowym oraz korzystanie z wypracowanych w projekcie materiałów jest bezpłatne.


Najnowsze informacje z Bloga ESG

 • Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

  Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

  O roli strategii ESG w prowadzeniu biznesu, wsparciu platformy Synesgy w realizacji celów firmy oraz korzyściach płynących z samooceny ESG, opowiada Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Strefy Finansów.

  CZYTAJ WIĘCEJ

 • Rekomendacja Intrum dla Synesgy

  Rekomendacja Intrum dla Synesgy

  O znaczeniu strategii ESG dla Intrum, roli platformy Synesgy w osiąganiu celów firmy oraz korzyściach wynikających z samooceny ESG opowiada Agnieszka Surowiec, Brand and Comms Director, Intrum Polska.

  CZYTAJ WIĘCEJ

 • Raportowanie ESG: rozwiązanie napędzające zrównoważony rozwój firm

  Raportowanie ESG: rozwiązanie napędzające zrównoważony rozwój firm

  Raportowanie ESG staje się coraz ważniejsze dla firm, biorąc pod uwagę rosnący nacisk na zrównoważony rozwój angażujący wszystkich interesariuszy, od organów regulacyjnych, przez przedsiębiorstwa, po instytucje finansowe i konsumentów. Dla wielu firm, nawet MŚP, nie jest to już kwestia wyboru: niedawno zatwierdzona dyrektywa w sprawie sprawozdawczości korporacyjnej w zakresie zrównoważonego rozwoju w rzeczywistości rozszerzyła liczbę firm,…

  CZYTAJ WIĘCEJ