Blog

|

Jak zmniejszyć ryzyko przejścia na gospodarkę niskoemisyjną?

Ryzyko związane z tzw. przejściem na gospodarkę niskoemisyjną odnosi się do potencjalnego ryzyka finansowego, na jakie mogą być narażone firmy w wyniku przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Ta transformacja jest napędzana rosnącymi obawami dotyczącymi zmian klimatycznych i koniecznością ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w celu ograniczenia globalnego ocieplenia. Ryzyka przejściowe mogą obejmować zmiany w polityce rządu, zmiany w zachowaniach konsumentów oraz postęp technologiczny, który sprawia, że ​​niektóre produkty lub usługi stają się mniej pożądane.

Jak zminimalizować ryzyko ESG?

Jednym ze sposobów zarządzania ryzykiem przejścia jest analiza środowiskowa, społeczna i zarządcza (ESG). Analiza ESG to sposób oceny zrównoważonego rozwoju i etycznych wyników firmy. Analizuje wpływ firmy na środowisko, sposób traktowania pracowników i klientów oraz praktyki zarządzania. Analizując wyniki ESG firmy, inwestorzy, kredytodawcy mogą uzyskać obraz w potencjalnej ekspozycji na ryzyko przejściowe.

Na przykład firma, która ma wysoki ślad węglowy i jest w dużym stopniu uzależniona od paliw kopalnych, będzie prawdopodobnie bardziej narażona na ryzyko transformacji niż firma, która ma niski ślad węglowy i inwestuje w energię odnawialną. Podobnie firma ze złymi praktykami pracowniczymi lub historią naruszeń ochrony środowiska będzie prawdopodobnie bardziej narażona na ryzyko transformacji, niż firma o dobrych wynikach ESG.

Więcej danych to lepsze decyzje

Inwestorzy i kredytodawcy mogą wykorzystać te informacje do podejmowania bardziej świadomych decyzji o tym, gdzie zainwestować swoje pieniądze. Na przykład mogą zdecydować się na inwestowanie w spółki, które mają dobre wyniki w zakresie ESG, ponieważ firmy te prawdopodobnie będą bardziej odporne w obliczu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Mogą również zdecydować się na brak współpracy i niefinasowanie spółek, które mają słabe wyniki ESG, ponieważ firmy te są bardziej narażone na ryzyko związane z transformacją.

Warto wspomnieć, że niektórzy inwestorzy i kredytodawcy uważają, że spółki o dobrych wynikach ESG są bardziej rentowne w dłuższej perspektywie. Dzieje się tak, ponieważ firmy o dobrych wynikach ESG są lepiej przygotowane do radzenia sobie z wyzwaniami szybko zmieniającego się środowiska biznesowego i mają większe szanse na przyciągnięcie i utrzymanie klientów i pracowników. Ponadto firmy o dobrych wynikach ESG są bardziej skłonne do przestrzegania przepisów, ale też realizowania polityki ESG w związku z własnym poziomem zrównoważonego rozwoju i wiedzą na ten temat, co może pomóc im uniknąć osłabienia ich pozycji na rynku (konkurencyność) czy też kosztownych grzywien i procesów sądowych.

Rola państwa w zmniejszaniu ryzyka

Rządy również mają ważną rolę do odegrania w zarządzaniu ryzykiem transformacji. Państwa mogą tworzyć polityki i przepisy wspierające przejście na gospodarkę niskoemisyjną, takie jak zachęty podatkowe dla energii odnawialnej czy finansowanie inwestycji ekologicznych. Mogą one również inwestować w infrastrukturę oraz badania i rozwój, aby wspierać przejście na gospodarkę niskoemisyjną.

Mniejsze ryzyko z Synesgy

Pierwszym krokiem do ograniczenia ryzyka jest poznanie faktów i stanu rzeczywistego o swojej firmie w obszarach ESG. Do oceny poziomu ESG w firmie może posłużyć Platforma Synesgy, która umożliwia firmom audytu i certyfikacji ESG, ale także otrzymanie wskazówek dotyczących poprawy swojej sytuacji (plan działań naprawczych). Dzięki dobremu wynikowi ESG firma będzie postrzegana, przez inwestorów i innych interesariuszy, jako bardziej atrakcyjna i godna zaufania.

Oceń swój poziom ESG i nawiązuj lepsze partnerstwa biznesowe z Synesgy!


Najnowsze informacje z Bloga ESG

  • Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

    Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

    25 lipca 2024 roku to data, która na stałe wpisze się w kalendarz przedsiębiorstw. Tego dnia Komisja Europejska ogłosiła wejście w życie Dyrektywy CSDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CS3D), której celem jest wprowadzenie obowiązku należytej staranności przedsiębiorstw oraz ich partnerów biznesowych (na każdym etapie łańcucha dostaw) do przeciwdziałania oraz łagodzenia negatywnych skutków ich…

    CZYTAJ WIĘCEJ

  • Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

    Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

    O tym, jak strategia ESG staje się integralnym elementem codziennej działalności Kancelarii Corpus Iuris, jak platforma Synesgy wspiera firmę w realizacji ambitnych celów zrównoważonego rozwoju, oraz jakie długofalowe korzyści płyną z samooceny ESG, zarówno dla kancelarii, jak i jej interesariuszy, opowiada Julita Rudzińska-Piecyk, Prezes Zarządu Kancelarii Corpus Iuris.

    CZYTAJ WIĘCEJ

  • Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

    Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

    O roli strategii ESG w prowadzeniu biznesu, wsparciu platformy Synesgy w realizacji celów firmy oraz korzyściach płynących z samooceny ESG, opowiada Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Strefy Finansów.

    CZYTAJ WIĘCEJ