Blog

|

Zużycie energii – w jaki sposób firmy mogą poprawić swoją efektywność energetyczną

Paradygmat oceny inwestycji przeszedł głęboką ewolucję w ciągu ostatnich dwóch stuleci.

Jeśli w XIX wieku, w okresie drugiej rewolucji przemysłowej, która wprowadziła wykorzystanie surowców, takich jak energia, chemikalia i ropa do centrum produktywności biznesu, główne pytanie dotyczące inwestycji wiązało się wyłącznie ze zwrotem z inwestycji.

W XX wieku nastąpił punkt zwrotny w tym paradygmacie, stawiając obok koncepcji wyłącznie zwrotu pojęcie ryzyka związanego z działalnością gospodarczą i jej zwrotem finansowym, jak ustanowiono w wytycznych Basel II (Nowa Umowa Kapitałowa). Celem tych wytycznych było wzmocnienie stabilności I zwiększenie bezpieczeństwa międzynarodowego systemu bankowego biorąc pod uwagę poziom ponoszonego ryzyka.

Epokowy przełom, który rozpoczął się w XXI wieku, wprowadza trzeci element w dualnym podejściu ryzyko-zwrot, uznając za kluczowy punkt wygenerowany wpływ, jako tło do budowania podejścia i strategii inwestycyjnych, tj. nowe narzędzia paradygmatu zrównoważonego finansowania, czyli transformacji ekologicznej.

W tym kontekście dynamicznie budowany jest nowy model na poziomie europejskim i światowym, polegający na pojęciu „zużycia energii”, które zasadniczo odnosi się do szacowanego rocznego zużycia wszystkich działań i obiektów przedsiębiorstwa, i jest jednym z przejawów owej transformacji ekologicznej. Coraz ważniejsze jest monitorowanie i łagodzenie go, także w kontekście międzynarodowym i obecnego kryzysu energetycznego, aby dostosować szacunek prawdopodobnych ryzyk do pokrycia zapewnianego przez alokowany kapitał, zgodnie z kryteriami zarządzania ryzykiem.

Jak uzyskać dane o zużyciu?

W tym celu w pierwszej kolejności dane o zużyciu, które należy oszacować, pozyskiwane są z licznika lub bezpośrednio z rachunków kierowanych do różnych biur firmy lub z portalu dostawcy energii. Konkretnych danych do oszacowania należy szukać w rachunku lub na portalu dostawcy, z którego można uzyskać roczne zużycie, zwykle wyrażone w kWh (= 0,001 MWh) lub zużycie szacunkowe.

Następnie należy zagregować dane dotyczące rocznego zużycia energii dla wszystkich różnych lokalizacji biznesowych, a jeśli dane punktowe nie są dostępne, zgłosić szacunkowe zużycie energii na podstawie dostępnych danych. Kluczowe jest więc, aby firma szacowała i monitorowała swoje zużycie, aby mogła poprawić wydajność energetyczną swoich obiektów biznesowych.

Szacuje się, że małe i duże firmy, które strategicznie inwestują w zrównoważony rozwój, mogą zmniejszyć zużycie o 10-30% rocznie, bez obniżania poziomu usług i jakości operacji biznesowych, przyczyniając się znacząco do czystszego środowiska. Stając się bardziej energooszczędnymi, małe firmy i duże przedsiębiorstwa mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, poprawiając jednocześnie swoje wyniki finansowe.

Narzędzia i certyfikaty dostępne dla przedsiębiorstw korporacyjnych i MŚP

Powszechnie wiadomo, że instytucje na każdym szczeblu – państwowym i międzynarodowym – wspierają firmy w zielonej zmianie oferując im wiele inicjatyw. Na poziomie europejskim należy wspomnieć o głównej inicjatywie, jaką jest „Energy Effective Mortgages Initiative” (EEMI), mechanizm wprowadzony na poziomie finansowym i bankowym, którego celem jest stymulowanie i finansowanie inwestycji w efektywność energetyczną budynków oraz oszczędność zużycia energii, aby zapewnić rozwój projektów zrównoważonych pod względem środowiskowym, ułatwiając przejście na zielone kredyty hipoteczne, uważane za niezbędne dla realizacji gospodarki neutralnej dla klimatu, jak przewidziano w Porozumieniu Paryskim.

W tym kontekście, który ma na celu wspieranie MŚP i firm korporacyjnych w osiąganiu efektywności energetycznej również poprzez produkty finansowe, należy wspomnieć o projektowaniu i promowaniu instrumentów finansowych ad hoc, co ma miejsce w ramach ustanowionych przez Stowarzyszenie Rynku

Pożyczki powiązane ze zrównoważonym rozwojem i zielone pożyczki

Z definicji przedstawionej przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) na rynku rozwinęły się dwa główne instrumenty finansowe, a mianowicie „pożyczki powiązane ze zrównoważonym rozwojem” i „zielone pożyczk”.

Pierwsza jest zdefiniowana jako wszystkie rodzaje pożyczek i/lub podobnych instrumentów, które zachęcają pożyczkobiorcę do osiągnięcia z góry ustalonych i obiektywnych celów zrównoważonego rozwoju, mierzonych za pomocą docelowych wyników zrównoważonego rozwoju, które obejmują kluczowe wskaźniki efektywności i ratingi zewnętrzne.

Przykładem zrównoważonej pożyczki może być pożyczka z warunkami finansowymi, np. stopą procentową, powiązaną z osiągnięciem redukcji emisji CO2 o określony procent, w uzgodnionym roku, w porównaniu z bieżącymi emisjami firmy.

Drugim instrumentem finansowym, wprowadzonym na rynek finansowy jest zielona pożyczka, definiowana jako dowolny instrument pożyczkowy udostępniony wyłącznie na finansowanie lub refinansowanie w całości lub w części ściśle „kwalifikujących się zielonych projektów”, nowych lub istniejących. W przypadku zielonych pożyczek ogólne wyniki ESG firmy są mniej istotne w porównaniu z wagą przywiązywaną do cech finansowanego projektu.

Na przykład pożyczka przeznaczona na zakup i instalację energooszczędnego sprzętu będzie określana jako „zielona pożyczka”, aby osiągnąć korzyść pod względem emitowanego CO2.

Główne certyfikaty energetyczne

W definicji polityki kredytowej (zwłaszcza w odniesieniu do najbardziej dotkniętego zużyciem energii sektora, a mianowicie nieruchomości), kluczowym aspektem pomiaru zrównoważenia środowiskowego inwestycji jest, wraz z definicją zielonych polityk kredytowych i parametrów podaną przez „świadectwo charakterystyki energetycznej” (EPC), zgodnie z definicją organu EBA w sprawozdaniu końcowym „Wytyczne dotyczące udzielania pożyczek i monitorowania” z maja 2020 r.

Na poziomie europejskim i światowym głównymi certyfikatami energetycznymi są BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) oraz Leadership in Energy and Environmental Design (LEED), opracowane przez organizację non-profit „Zielona Rada Bundingowa”.

Podsumowując, ramy „Zużycia energii”, które mają wpływ na kwestie regulacyjne, finansowe i techniczne i które mają na celu pomiar i poprawę zużycia energii oraz efektywności energetycznej przedsiębiorstw i MŚP wymagają ciągłej innowacyjności aby osiągnąć wzrost gospodarczy, a co za tym idzie zapewnić stabilność społeczną i promowanie coraz bardziej zrównoważonych rozwiązań dotyczących kwestii energetycznych, które w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej w ostatnich miesiącach stały się pilne i priorytetowe w agendzie światowej.


Najnowsze informacje z Bloga ESG

  • Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

    Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

    25 lipca 2024 roku to data, która na stałe wpisze się w kalendarz przedsiębiorstw. Tego dnia Komisja Europejska ogłosiła wejście w życie Dyrektywy CSDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CS3D), której celem jest wprowadzenie obowiązku należytej staranności przedsiębiorstw oraz ich partnerów biznesowych (na każdym etapie łańcucha dostaw) do przeciwdziałania oraz łagodzenia negatywnych skutków ich…

    CZYTAJ WIĘCEJ

  • Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

    Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

    O tym, jak strategia ESG staje się integralnym elementem codziennej działalności Kancelarii Corpus Iuris, jak platforma Synesgy wspiera firmę w realizacji ambitnych celów zrównoważonego rozwoju, oraz jakie długofalowe korzyści płyną z samooceny ESG, zarówno dla kancelarii, jak i jej interesariuszy, opowiada Julita Rudzińska-Piecyk, Prezes Zarządu Kancelarii Corpus Iuris.

    CZYTAJ WIĘCEJ

  • Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

    Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

    O roli strategii ESG w prowadzeniu biznesu, wsparciu platformy Synesgy w realizacji celów firmy oraz korzyściach płynących z samooceny ESG, opowiada Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Strefy Finansów.

    CZYTAJ WIĘCEJ