Przedsiębiorcy trzymający papierową kulę ziemską

Blog

|

Sukces w biznesie a zrównoważony rozwój

Przez wiele lat koncentrowaliśmy się na ocenie sukcesu przede wszystkim poprzez wyniki finansowe. Jednakże obecnie, podejście to wymaga redefinicji. W szczególności w kontekście zrównoważonego rozwoju. Sukces w biznesie jest kwestią podwójnej istotności: wpływu czynników zrównoważonego rozwoju na zarówno aspekty społeczne i ekologiczne, jak i na długoterminową wartość i wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Ten wpływ jest rezultatem zarówno działań firmy, jak i działań jej partnerów w łańcuchu dostaw, a także jest związany z oferowanymi produktami i usługami oraz relacjami biznesowymi.


Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest wiarygodność, transparentność, zdolność do szybkiej adaptacji i elastyczność, szczególnie w kontekście ryzyka związanego z wyzwaniami, takimi jak zmiany klimatyczne i inne czynniki zewnętrzne. Istotna jest również współpraca, zarówno wewnątrz firmy, jak i z partnerami w łańcuchu dostaw. Partnerstwo staje się kluczowym narzędziem.

Odpowiedzialne zarządzanie zasobami

Aby firma mogła istnieć i rozwijać się, konieczne jest odpowiedzialne zarządzanie zasobami, które są obecnie dostępne, ale w przyszłości mogą być ograniczone lub dostępne w inny sposób. Zmieniające się regulacje wymagają dostosowania, a to, co jest możliwe dzisiaj, może nie być możliwe jutro.

Rola dużych firm w wspieraniu MŚP

W dużych firmach istnieje potrzeba wsparcia i edukacji tych mniejszych firm. Partnerzy długoterminowi są cenni, zwalidowani. Z biznesowego punktu widzenia, nikomu nie zależy na zmianie dobrego partnera, nawet jeśli nie ma on jeszcze niskiego śladu węglowego lub go nie mierzy. Warto pomagać w redukcji śladu węglowego i uczynić go cennym uczestnikiem strategii zrównoważonego rozwoju, żeby móc kontynuować współpracę.

ESG – istota

Jeśli chodzi o raportowanie, nie wystarczy polegać jedynie na działach PR i pięknych zdjęciach. Konieczne jest zbudowanie wewnętrznego, interdyscyplinarnego zespołu, który będzie obejmował różne obszary istotne dla spółki. Ten zespół powinien pełnić pierwszoplanową rolę w kształtowaniu modelu biznesowego spółki, który będzie uwzględniał aspekty związane z ESG. Warto zdawać sobie sprawę, że ESG to nie tylko kwestia wdrożenia, ale ciągłe dążenie do doskonalenia i dostosowywania się do zmieniających się wyzwań i oczekiwań.

Jak osiągnąć „zrównoważony” sukces?

W procesie budowania zrównoważonego biznesu istnieje konieczny element – komunikacja. Jednak nie chodzi tylko o zwykłe rozmowy, ale o prawdziwą edukację i odczarowanie pewnych wariantów nazewniczych. Warto pamiętać, że nie wszyscy są gotowi na rewolucję w podejściu do biznesu. Używanie zawiłych i niezrozumiałych słów tylko odstrasza potencjalnych partnerów. Także każdy pracownik, od księgowości po sprzątaczkę, powinien zrozumieć, czym jest ESG. Dlatego tak ważne jest tłumaczenie skomplikowanych kwestii w sposób przystępny.


Również przyszli pracownicy coraz częściej wybierają firmy, które odzwierciedlają zrównoważone wartości. Nie chcą pracować „u truciciela”. Kwestie społeczne „S” są integralną częścią core biznesu, a nie czymś dodatkowym. Wszystkie te aspekty, które czasem są błędnie postrzegane jako dodatkowe, w rzeczywistości mają wpływ na finanse, inwestycje, koszty i wizerunek firmy.


Wprowadzenie CSRD sprawia, że raportowanie niefinansowe staje się równie ważne jak to finansowe. Należy dbać o to, aby działania były zgodne ze strategią zrównoważonego rozwoju, a raportowanie było jej naturalnym odzwierciedleniem.Możemy korzystać z ogólnych danych, ale także zbierać specyficzne dane od dostawców, co daje nam pole do konkurowania. To również pozwoli nam mierzyć ślad węglowy naszych usług.


Musimy sobie zadawać pytania: Gdzie jesteśmy teraz? Co musimy zrobić? Jakie obszary wymagają naszej uwagi? Dbanie o planetę to ważny cel, ale musi iść w parze z osiągnięciem zysków. Jeśli nie potrafimy znaleźć związków między biznesem a ESG, może być konieczna zmiana całego naszego systemu myślenia.


Najnowsze informacje z Bloga ESG

  • Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

    Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

    25 lipca 2024 roku to data, która na stałe wpisze się w kalendarz przedsiębiorstw. Tego dnia Komisja Europejska ogłosiła wejście w życie Dyrektywy CSDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CS3D), której celem jest wprowadzenie obowiązku należytej staranności przedsiębiorstw oraz ich partnerów biznesowych (na każdym etapie łańcucha dostaw) do przeciwdziałania oraz łagodzenia negatywnych skutków ich…

    CZYTAJ WIĘCEJ

  • Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

    Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

    O tym, jak strategia ESG staje się integralnym elementem codziennej działalności Kancelarii Corpus Iuris, jak platforma Synesgy wspiera firmę w realizacji ambitnych celów zrównoważonego rozwoju, oraz jakie długofalowe korzyści płyną z samooceny ESG, zarówno dla kancelarii, jak i jej interesariuszy, opowiada Julita Rudzińska-Piecyk, Prezes Zarządu Kancelarii Corpus Iuris.

    CZYTAJ WIĘCEJ

  • Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

    Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

    O roli strategii ESG w prowadzeniu biznesu, wsparciu platformy Synesgy w realizacji celów firmy oraz korzyściach płynących z samooceny ESG, opowiada Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Strefy Finansów.

    CZYTAJ WIĘCEJ