Blog

|

W stronę zielonej rewolucji: trendy w zakresie zrównoważonego rozwoju na rok 2024

W roku 2024 świat stoi na rozdrożu w swojej podróży ku bardziej zrównoważonej przyszłości. Od tętniących życiem ulic Nowego Jorku po odległe wioski w Afryce, osoby prywatne, firmy i rządy jednoczą się, aby objąć zieloną rewolucję. Trendy w zakresie zrównoważonego rozwoju na rok 2024 obiecują nie tylko ochronę naszej planety, ale także zmianę sposobu, w jaki żyjemy, pracujemy i współdziałamy ze środowiskiem.

Zrównoważona podróż Ewy i Adama

Nasza historia zaczyna się od Ewy i Adam, dwojga młodych, pełnych pasji ekologów, którzy wyruszają w podróż dookoła świata łodzią napędzaną energią słoneczną. Ich misja: odkrywanie i dokumentowanie najnowszych trendów w zakresie zrównoważonego rozwoju na rok 2024. Podczas żeglugi po oceanach napotkali niezwykłe wydarzenia, które zasygnalizowały trendy opisujące zmianę w stronę bardziej ekologicznego świata w najbliższych latach. Zapraszamy i Ciebie do wzięcia udziału w tej podróży.

Gospodarka o obiegu zamkniętym zajmuje centralne miejsce

Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym rozwinęła się zasadniczo, co widać w działaniach rządowych i w biznesie. Model zachowania „weź, wyprodukuj, wyrzuć” jest nie do utrzymania w biznesie, stylu życia, świadomości ludzi. Zamiast tego wszyscy skupiamy się na recyklingu, ponownym wykorzystaniu i zmianie przeznaczenia różnorodnych zasobów. Ewa i Adam odwiedzili miasto, w którym prawie wszystko, od mebli po ubrania, pochodziło z materiałów pochodzących z recyklingu, i byli zachwyceni innowacją i kreatywnością projektantów i architektów kryjącymi się za praktycznym zastosowaniem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Rolnictwo w mieście

W sercu tętniących życiem metropolii Ewa i Adam byli świadkami rewolucji w rolnictwie miejskim. Wieżowce ozdobiono pionowymi ogrodami i szklarniami na dachach, zapewniającymi mieszkańcom miast świeże, lokalne produkty. Zastosowana metoda hydroponiki i zrównoważonych praktyk rolniczych znacznie zmniejszyło liczbę kilometrów, jakie musi pokonać żywności, by trafić na nasz stół, przyczyniając się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Energia odnawialna w każdym miejscu

Odnawialne źródła energii wreszcie stały się podstawą naszych systemów elektroenergetycznych. W krajobrazie przyszłości dominują farmy wiatrowe, panele słoneczne i elektrownie wodne. W jednym mieście Ewa i Adam wzięli udział w konferencji, podczas której naukowcy omawiali przełomowe w technologie magazynowania energii, dostępna dla biznesu i klientów indywidualnych. Możliwość efektywnego magazynowania nadmiaru energii odnawialnej zmieniła zasady gry, zapewniając dostępność energii nawet w pochmurne i bezwietrzne dni.

Ekologiczny transport

Transport stał się przyjazny dla środowiska i równocześnie wydajny. Pojazdy elektryczne są obecnie normą, a transport publiczny korzysta z ekologicznych alternatyw, takie jak autobusy napędzane wodorem i pociągi lewitacyjne. Miasta traktują priorytetowo projekty przyjazne dla pieszych i ścieżki rowerowe, zachęcając ludzi do zostawiania samochodów w domu.

Transformacja cyfrowa na rzecz zrównoważonego rozwoju

Nadejście ery cyfrowej odegrało znaczącą rolę w trendach zrównoważonego rozwoju na rok 2024. Ewa i Adam zbadali „inteligentne miasto”, w którym połączone technologie optymalizują gospodarkę odpadami, zużycie energii i przepływ ruchu. Ta cyfrowa transformacja była kluczowym krokiem w kierunku ograniczenia marnotrawstwa zasobów i uczynienia miast bardziej przyjaznymi dla środowiska.

Zrównoważona moda

Branża modowa przechodzi poważną transformację. Świadomi ekologicznie konsumenci traktują priorytetowo odzież zrównoważoną, etyczną i produkowaną lokalnie. Wiele marek przyjęło zrównoważone praktyki, stosując materiały takie jak bawełna organiczna i tkaniny pochodzące z recyklingu. Wypożyczanie ubrań, zamiana i recykling odzieży stały się powszechnymi praktykami, które ograniczają ilość odpadów tekstylnych.

Ochrona roślin i zalesianie

Na całym świecie zintensyfikowano wysiłki na rzecz ochrony przyrody. Ewa i Adam odwiedzili rezerwat dzikiej przyrody, gdzie oddani naukowcy i wolontariusze niestrudzenie pracowali nad ochroną zagrożonych gatunków. Inicjatywy ponownego zalesiania zakorzeniły się na każdym kontynencie, a ich celem jest zwalczanie wylesiania i przywracanie ekosystemów. Jednakże w tym obszarze jest wiele do zrobienia z zakresie regulacji prawnych i budowania świadomości wszystkich interesariuszy od polityków, biznesu oraz nas, mieszkańców planety.

Jaśniejsze jutro

Kiedy Ewa i Adam zakończyli swoją podróż i wrócili do domu, pełni byli nadzieji na przyszłość. Trendy w zakresie zrównoważonego rozwoju na rok 2024 pokazały, że czynimy postępy w kierunku bardziej ekologicznego i zrównoważonego świata. Tendencje te odzwierciedlają rosnące zaangażowanie w ochronę naszej planety, oszczędzanie zasobów i wspieranie lepszej jakości życia dla wszystkich.

Ta podróż symbolizuje naszą wspólną podróż w kierunku zrównoważonego i świadomego ekologicznie świata. Razem piszemy na nowo historię naszej planety, tworząc jaśniejsze i bardziej zrównoważone jutro dla przyszłych pokoleń. Dzięki innowacjom, zaangażowaniu i globalnej współpracy rok 2024 będzie rokiem kluczowym zielonej rewolucji.


Najnowsze informacje z Bloga ESG

 • Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

  Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

  O roli strategii ESG w prowadzeniu biznesu, wsparciu platformy Synesgy w realizacji celów firmy oraz korzyściach płynących z samooceny ESG, opowiada Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Strefy Finansów.

  CZYTAJ WIĘCEJ

 • Rekomendacja Intrum dla Synesgy

  Rekomendacja Intrum dla Synesgy

  O znaczeniu strategii ESG dla Intrum, roli platformy Synesgy w osiąganiu celów firmy oraz korzyściach wynikających z samooceny ESG opowiada Agnieszka Surowiec, Brand and Comms Director, Intrum Polska.

  CZYTAJ WIĘCEJ

 • Raportowanie ESG: rozwiązanie napędzające zrównoważony rozwój firm

  Raportowanie ESG: rozwiązanie napędzające zrównoważony rozwój firm

  Raportowanie ESG staje się coraz ważniejsze dla firm, biorąc pod uwagę rosnący nacisk na zrównoważony rozwój angażujący wszystkich interesariuszy, od organów regulacyjnych, przez przedsiębiorstwa, po instytucje finansowe i konsumentów. Dla wielu firm, nawet MŚP, nie jest to już kwestia wyboru: niedawno zatwierdzona dyrektywa w sprawie sprawozdawczości korporacyjnej w zakresie zrównoważonego rozwoju w rzeczywistości rozszerzyła liczbę firm,…

  CZYTAJ WIĘCEJ