Blog

|

Zmiany w sposobie obliczania emisji gazów cieplarnianych (GHG)

Od czasów publikacji standardów mierzenia emisji gazów cieplarnianych – GHG Protocol – o którym można przeczytać szerzej w jednym z artykułów na Blogu Synesgy, wiele się zmieniło. Między innymi rozwinęła się Inicjatywa Science Based Targets (SBTi), a także coraz więcej instytucji i organizacji zaczęło zmierzać w kierunku zerowej emisji netto.

Konsultacje GHG Protocol

W związku ze zmianami nie tylko prawnymi, ale także w świadomości konsumentów oraz firm, i rozwojem badań nad zmianą klimatu – World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) i World Resources Institute (WRI) otworzyły proces konsultacji nad rewizją Greenhouse Gas Protocol – standardu mierzenia emisji, rozpoznawalnego na całym świecie.

Aby lepiej zrozumieć problemy z jakimi mierzą się interesariusze GHG Protocol, zebrać cenne dane i sugestie dotyczące ulepszenia protokołu, obie organizacje razem współpracując opracowały ankiety dot. czterech ważnych kwestii:

 • Standardów rachunkowości i sprawozdawczości korporacyjnej,
 • Wytycznych dotyczących Zakresu 2 GHG Protocol,
 • Standardów Korporacyjnego Łańcucha Wartości (Zakres 3) i wytycznych dotyczących obliczania Zakresu 3 GHG Protocol,
 • Rynkowego podejścia do rachunkowości.

Organizacje i firmy, które chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami mogą zrobić to do 28 lutego 2023 roku.

Więcej informacji na: strona GHG Protocol

Skorzystaj z kalkulatora GHG – oblicz emisję swojej firmy

Jeśli Twoja firma chce obliczyć swoją emisję gazów cieplarnianych – może to zrobić za pomocą kalkulatora emisji GHG na Platformie Synesgy – w szybki i prosty sposób. Wystarczy, że zarejestruje się ona na Platformie i wypełni ankietę, w której znajduje się kalkulator GHG. Nie tylko może ona w ten sposób obliczyć swoją emisję, ale także uzyskać score poziomu ESG i certyfikat ją potwierdzający – wystawiony przez Agencję Ratingową CRIF. Ankieta zgodna jest z międzynarodowymi standardami dot. zrównoważonego rozwoju oraz z lokalnymi wymaganiami prawnymi. Co więcej – pierwszy rok certyfikacji jest bezpłatny!

Kalkulator GHG na Platformie Synesgy

Platforma Synesgy to jedyne takie narzędzie, które pozwala ocenić poziom ESG także poprzez swój łańcuch wartości i dostawców. Firma, tzw. Head of Suppy Chain, może dokonać swojej oceny poprzez ocenę poziomu ESG partnerów i dostawców.

Dlaczego warto? Dbanie o dobry poziom ESG nie tylko przyczynia się do poprawy środowiska, w którym firma funkcjonuje czy też jej wizerunku. Wpływa on także pozytywnie na zmniejszenie ryzyka operacyjnego czy otrzymanie lepszych warunków finansowania na zielone inwestycje czy w ramach zielonych pożyczek.

Oblicz swoją emisję gazów cieplarnianych z kalkulatorem GHG od CRIF.

Sprawdź swój poziom ESG z Platformą Synesgy.


Najnowsze informacje z Bloga ESG

 • Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

  Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

  O roli strategii ESG w prowadzeniu biznesu, wsparciu platformy Synesgy w realizacji celów firmy oraz korzyściach płynących z samooceny ESG, opowiada Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Strefy Finansów.

  CZYTAJ WIĘCEJ

 • Rekomendacja Intrum dla Synesgy

  Rekomendacja Intrum dla Synesgy

  O znaczeniu strategii ESG dla Intrum, roli platformy Synesgy w osiąganiu celów firmy oraz korzyściach wynikających z samooceny ESG opowiada Agnieszka Surowiec, Brand and Comms Director, Intrum Polska.

  CZYTAJ WIĘCEJ

 • Raportowanie ESG: rozwiązanie napędzające zrównoważony rozwój firm

  Raportowanie ESG: rozwiązanie napędzające zrównoważony rozwój firm

  Raportowanie ESG staje się coraz ważniejsze dla firm, biorąc pod uwagę rosnący nacisk na zrównoważony rozwój angażujący wszystkich interesariuszy, od organów regulacyjnych, przez przedsiębiorstwa, po instytucje finansowe i konsumentów. Dla wielu firm, nawet MŚP, nie jest to już kwestia wyboru: niedawno zatwierdzona dyrektywa w sprawie sprawozdawczości korporacyjnej w zakresie zrównoważonego rozwoju w rzeczywistości rozszerzyła liczbę firm,…

  CZYTAJ WIĘCEJ