Blog

|

Zmiany w sposobie obliczania emisji gazów cieplarnianych (GHG)

Od czasów publikacji standardów mierzenia emisji gazów cieplarnianych – GHG Protocol – o którym można przeczytać szerzej w jednym z artykułów na Blogu Synesgy, wiele się zmieniło. Między innymi rozwinęła się Inicjatywa Science Based Targets (SBTi), a także coraz więcej instytucji i organizacji zaczęło zmierzać w kierunku zerowej emisji netto.

Konsultacje GHG Protocol

W związku ze zmianami nie tylko prawnymi, ale także w świadomości konsumentów oraz firm, i rozwojem badań nad zmianą klimatu – World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) i World Resources Institute (WRI) otworzyły proces konsultacji nad rewizją Greenhouse Gas Protocol – standardu mierzenia emisji, rozpoznawalnego na całym świecie.

Aby lepiej zrozumieć problemy z jakimi mierzą się interesariusze GHG Protocol, zebrać cenne dane i sugestie dotyczące ulepszenia protokołu, obie organizacje razem współpracując opracowały ankiety dot. czterech ważnych kwestii:

  • Standardów rachunkowości i sprawozdawczości korporacyjnej,
  • Wytycznych dotyczących Zakresu 2 GHG Protocol,
  • Standardów Korporacyjnego Łańcucha Wartości (Zakres 3) i wytycznych dotyczących obliczania Zakresu 3 GHG Protocol,
  • Rynkowego podejścia do rachunkowości.

Organizacje i firmy, które chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami mogą zrobić to do 28 lutego 2023 roku.

Więcej informacji na: strona GHG Protocol

Skorzystaj z kalkulatora GHG – oblicz emisję swojej firmy

Jeśli Twoja firma chce obliczyć swoją emisję gazów cieplarnianych – może to zrobić za pomocą kalkulatora emisji GHG na Platformie Synesgy – w szybki i prosty sposób. Wystarczy, że zarejestruje się ona na Platformie i wypełni ankietę, w której znajduje się kalkulator GHG. Nie tylko może ona w ten sposób obliczyć swoją emisję, ale także uzyskać score poziomu ESG i certyfikat ją potwierdzający – wystawiony przez Agencję Ratingową CRIF. Ankieta zgodna jest z międzynarodowymi standardami dot. zrównoważonego rozwoju oraz z lokalnymi wymaganiami prawnymi. Co więcej – pierwszy rok certyfikacji jest bezpłatny!

Kalkulator GHG na Platformie Synesgy

Platforma Synesgy to jedyne takie narzędzie, które pozwala ocenić poziom ESG także poprzez swój łańcuch wartości i dostawców. Firma, tzw. Head of Suppy Chain, może dokonać swojej oceny poprzez ocenę poziomu ESG partnerów i dostawców.

Dlaczego warto? Dbanie o dobry poziom ESG nie tylko przyczynia się do poprawy środowiska, w którym firma funkcjonuje czy też jej wizerunku. Wpływa on także pozytywnie na zmniejszenie ryzyka operacyjnego czy otrzymanie lepszych warunków finansowania na zielone inwestycje czy w ramach zielonych pożyczek.

Oblicz swoją emisję gazów cieplarnianych z kalkulatorem GHG od CRIF.

Sprawdź swój poziom ESG z Platformą Synesgy.


Najnowsze informacje z Bloga ESG

  • Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

    Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

    25 lipca 2024 roku to data, która na stałe wpisze się w kalendarz przedsiębiorstw. Tego dnia Komisja Europejska ogłosiła wejście w życie Dyrektywy CSDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CS3D), której celem jest wprowadzenie obowiązku należytej staranności przedsiębiorstw oraz ich partnerów biznesowych (na każdym etapie łańcucha dostaw) do przeciwdziałania oraz łagodzenia negatywnych skutków ich…

    CZYTAJ WIĘCEJ

  • Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

    Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

    O tym, jak strategia ESG staje się integralnym elementem codziennej działalności Kancelarii Corpus Iuris, jak platforma Synesgy wspiera firmę w realizacji ambitnych celów zrównoważonego rozwoju, oraz jakie długofalowe korzyści płyną z samooceny ESG, zarówno dla kancelarii, jak i jej interesariuszy, opowiada Julita Rudzińska-Piecyk, Prezes Zarządu Kancelarii Corpus Iuris.

    CZYTAJ WIĘCEJ

  • Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

    Rekomendacja Sfera Finansów dla Synesgy

    O roli strategii ESG w prowadzeniu biznesu, wsparciu platformy Synesgy w realizacji celów firmy oraz korzyściach płynących z samooceny ESG, opowiada Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Strefy Finansów.

    CZYTAJ WIĘCEJ